Adriana Urmuzescu

Adriana Urmuzescu

Adriana Urmuzescu a absolvit Institutul de Arte Plastice Nicolae Grigorescu, secţia Scenografie. Din anul 1986 a fost angajată ca scenograf la Opera Naţională Bucureşti, unde a creat costume şi decoruri atât pentru spectacole de operă, cât şi pentru spectacole de balet. Adriana Urmuzescu a avut colaborări cu Opera Naţională Română din Iaşi, cu Opera Naţională Română din Timişoara şi cu Teatrul Fantasio din Constanţa şi a susţinut turnee în Elveţia, Austria, Germania, Spania, Grecia, Anglia, Luxemburg.

Spectacole de operă:

  • L’elisir d’amore (Elixirul dragostei) de Gaetano Donizetti (regia Marco Gandini)
  • Lohengrin de Richard Wagner (regia Ştefan Neagrău)
  • Le nozze di Figaro (Nunta lui Figaro) de Wolfgang Amadeus Mozart (regia Alexander Rădulescu)
  • Hänsel şi Gretel de Engelbert Humperdinck (regia Anda Tabacaru Hogea)
  • Eminescu de Paul Urmuzescu (regia Ion Caramitru)
  • Don Carlo de Giuseppe Verdi (costume, regia Cristina Cotescu)
  • Hänsel şi Gretel de Engelbert Humperdinck (regia Cornel Todea)
  • Il matrimonio segreto (Căsătoria secretă) de Domenico Cimarosa (regia: Ştefan Neagrău)
  • Les Pêcheurs de perles (Pescuitorii de perle) de Georges Bizet (costume, regia Adrian Măniuţiu)
  • L’elisir d’amore (Elixirul dragostei) de Gaetano Donizetti (regia Ştefan Neagrău)
  • Die Entführung aus dem Serail (Răpirea din Serai) de Wolfgang Amadeus Mozart
  • Nabucco de Giuseppe Verdi (adaptare, regia Hero Lupescu)
  • Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici de Cornel Trăilescu (coregrafia Francisc Valkay)

Spectacole de balet:

  • Spărgătorul de nuci de Piotr Ilici Ceaikovski (coregrafia Alexa Mezincescu)
  • Simfonia Ceasornicului de Josph Haydn (coregrafia Alexa Mezincescu)
  • Pas de quatre de Cesare Pugni (regia Ileana Iliescu)
  • Baiadera de Ludwig Minkus (costume; adaptarea şi regia Valerii Kovtun)
  • Daphnis şi Chloe de Maurice Ravel (regia şi coregrafia Gelu Barbu)
  • Valsurile vieneze de Johann Strauss (coregrafia Ioan Tugearu)
  • Frumoasa din pădurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski (coregrafia Alexa Mezincescu)
  • Şah la regele dansului (coregrafia Alexa Mezincescu)
  • Notre-Dame de Paris (coregrafia Ioan Tugearu)
  • Don Quijote de Ludwig Minkus (adaptarea şi regia Mihai Babuşka)
  • Valsul în Viena lui Strauss (regia şi coregrafia Ileana Iliescu)
  • La piaţă de Mihail Jora (costume; regia şi coregrafia Ioan Tugearu)
  • Cenuşăreasa de Serghei Prokofiev (regia şi coregrafia Mihai Babuşka)
  • Casa Bernardei Alba (regia şi coregrafia Ioan Tugearu)
  • Visul unei nopţi de vară (coregrafia Marc Bogaerts)
  • Armonii trecute (regia şi coregrafia Laurenţiu Guinea)
  • Curtea Veche (coregrafia Alexa Mezincescu)
  • Îmblânzirea scorpiei (coregrafia Ioan Tugearu)
  • Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski (adaptarea coregrafică Oleg Danovski)
  • Simfonia fantastică de Hector Berlioz (coregrafia Gigi Căciuleanu)
  • Corsarul de Adolphe Charles Adam (adaptarea coregrafică Vasili Medvedev)
  • Giselle de Adolphe Charles Adam (adaptarea coregrafică Mihai Babuşka)