Corina Dumitrescu

Corina Dumitrescu
Licențiată în Artele Spectacolului la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale din București în 1994, balerina Corina Dumitrescu are în palmares numeroase premii. Printre acestea se numără Premiul III la Concursul Internațional de Balet de la Varna, Bulgaria (1994), Premiul de Interpretare al Uniunii Interpreților, Coregrafilor și Criticilor Muzicali (1994), Premiul pentru Creație Coregrafică la Concursul Național de Dans, Constanța (1995), Premiul de Excelență al Forumului Compozitorilor și Muzicologilor (2000).

Angajată a Operei Naționale București din 1988, a făcut parte, între anii 1990-1992, din Compania de Dans Contemporan Orion Balet București. A fost invitată permanentă a Teatrului de Balet din Belgrad între anii 1997 – 2003, iar în 2005 a fost invitată la Galele Stelelor Secolului al XXI-lea, la Paris.


Repertoriu (roluri și dansuri):

•    Kitri - Don Quijote de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, Alexandr Gorski, regia și adaptarea coregrafică: Mihai Babușka
•    Giselle / Myrtha - Giselle de Adolphe Ch. Adam, regia și coregrafia: Vasile Marcu după Marius Petipa
•    Giselle - Giselle de Adolphe Ch. Adam, coregrafia: Jean Coralli, Jules Perrot și Marius Petipa, regia și adaptarea coregrafică: Mihai Babușka
•    Odette/ Odile - Lacul lebedelor de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Oleg Danovski după Marius Petipa, Lev Ivanov
•    Nikia, Gamzatti - Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, regia și adaptarea coregrafică: Valerii Kovtun
•    Nikia - Baiadera de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, regia și adaptarea coregrafică: Mihai Babușka
•    Clara - Spărgătorul de nuci de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Aurora - Frumoasa din padurea adormită de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Esmeralda - Notre-Dame de Paris (colaj muzical), regia și coregrafia: Ioan Tugearu
•    Anna Karenina - Anna Karenina de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Ioan Tugearu
•    Doamna de Renal - Roșu și Negru de Livia Teodorescu-Ciocănea, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Julieta - Romeo și Julieta de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Ioan Tugearu
•    Cenușăreasa - Cenușăreasa de Serghei Prokofiev, regia și coregrafia: Mihai Babușka
•    Armonii trecute de Marin Marais și Jean Baptiste Lully, regia și coregrafia: Laurențiu Guinea
•    Paquita de Ludwig Minkus, coregrafia: Marius Petipa, regia și adaptarea: Ileana Iliescu
•    Anotimpurile de Antonio Vivaldi, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Stampe japoneze (colaj muzical), regia și coregrafia: Ioan Tugearu
•    Manon Beletti - Casanova (colaj muzical din lucrările lui W.A. Mozart, J. Massenet, G. Mahler), regia și coregrafia Monica Fotescu Uță
•    Palladio de Karl Jenkins, regia și coregrafia: Mihai Babușka
•    Sextet pe octet, regia și coregrafia: Laurențiu Guinea
•    Carmen - Carmen de Georges Bizet, Rodion Șcedrin, regia și coregrafia: Oleg Danovski
•    Piese scurte în coregrafiile lui Richard Wherlock, Jean Guizerix, Gigi Căciuleanu, Mihai Babușka
•    Ea - Sărbătoarea primăverii de Igor Stravinski, regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Isolda - Tristan și Isolda (muzica Richard Wagner), regia și coregrafia: Alexa Mezincescu
•    Patetica de Piotr Ilici Ceaikovski, regia și coregrafia: Olivier Patey
•    Mașa - Femei (colaj muzical), regia și coregrafia: Gheorghe Iancu
•    Fuga. Marea fugă, colaj din lucrări de Johann Sebastian Bach și Ludwig van Beethoven, regia și coregrafia: Ioan Tugearu
•    Juliet - Radio and Juliet, regia și coregrafia: Edward Clug